משרד בוטיק העוסק בתחומי קניין רוחני, פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, מדגמים ואינטרנט

אדידס תובעת את המעצב מארק ג'ייקובס בגין הפרת סימן מסחר

מארק ג'יקובס עיצב פרטי לבוש עם מוטיב עיצובי של ארבעה פסים ארוכים ודקים. אדידס טוענת שמדובר בהפרת סימן מסחר. בישראל, דחה בית המשפט טענה זו ביחס לשימוש בארבעה פסים על נעלי ספורט

21 באפריל, 2015,

יותם וירז'נסקי

אדידס תובעת את המעצב מארק ג'ייקובס בגין הפרת סימן מסחר
חברת אדידס (Adidas) הגישה לפני מספר ימים תביעה בבית המשפט המחוזי במדינת אורגון שבארצות הברית כנגד מעצב העל מארק ג'ייקובס (Marc Jacobs) בטענה, כי שילוב ארבעה פסים לאורך שרוולי אימונית שעיצב ג'ייקובס, מפר את סימן המסחר של אדידס המורכב משלושה קווים מקבילים וארוכים באופן הדומה עד כדי הטעיה לסימן המסחר שלה ובשל כך היא דורשת שההפרה תיפסק ועותרת לפיצויים.
 
לטענת אדידס, השימוש בסימן ארבעת הקווים בו עושה ג'ייקובס שימוש, אף מדלל את סימן המסחר שלה ומהווה תחרות בלתי הוגנת בשוק האופנה.
 
אדידס טענה בכתב התביעה, כי ג'ייקובס "אימץ בכוונה חיקויים דומים של סימן המסחר בן שלושת הקווים ועשה בהם שימוש מטעה, בידיעה ששימוש זה יטעה ויוליך שולל צרכנים להאמין שמוצרי הביגוד נוצרו על ידי אדידס, או תחת רישיון או אישור שלה."
 
יש להזכיר בעניין זה תביעה דומה שהוגשה על ידי אדידס בישראל כנגד אדם שייבא מסין נעלי ספורט שבצידן סימן המורכב מארבעה פסים שלטענת אדידס הפר את סימן המסחר הרשום והמוכר היטב שלה.
 
באותו מקרה, קבעה כבוד השופטת מיכל אגמון גונן, כי "אכן, אדידס, באמצעות רישום סימן המסחר הוציאה מנחלת הכלל שלושה פסים, בצורה מסוימת ובמרווחים מסוימים. על כן, אין לעשות שימוש בשלושה פסים או בסימן הדומה לו עד כדי להטעות. אך מכאן אין להסיק כי הדבר מקנה לאדידס הגנה מפני עצם השימוש בפסים על נעלי ספורט. אין גם להסיק כי כל מקרה של שימוש בארבעה פסים  יהיה דומה לשלושה פסים עד כדי להטעות. קביעה אחרת תפגע בנחלת הכלל ובתחרות."
 
בית המשפט בישראל סירב לתת לאדידס מונופול על פסים אלכסונים בכל צורה ומספר, על נעלי ספורט או כל מוצר אחר. בית המשפט אף קבע, כי קבלת תביעתה של אדידס בטענה שעצם השימוש בסימן המורכב מארבעה פסים מפר את סימן המסחר שלה בן שלושת הפסים, גם כשאין חשש להטעיה, פוגעת בתחרות ולא מאפשרת לגורמים אחרים בשוק לעשות שימוש בארבעה פסים. כבוד השופטת גונן סיכמה בשאלה המתבקשת: "מה לגבי שני פסים או חמישה פסים?"
 
מעניין אם פסק דינה של כבוד השופטת אגמון גונן שאושר אף בפסיקת בית המשפט העליון בערעור שהגישה אדידס, יגיע לעיני המותב היושב בדין במדינת אורגון בארצות הברית ואם תוצאתו תהיה שיקול בין שיקוליו.
 
מקור: fashionista.com
תמונות: dezeen.com /  Image credit: Court filing

יש לכם שאלה לגבי המאמר?

השאירו תגובה

אני מאשר את

תנאי השימוש

תנאי שימוש - אתר DWO

סגור